Egyéb

Tanácsaink a készülék kiválasztásához

Központi szellőztető gép vásárlása előtt előnyös körbejárni, a kiválasztott gép paramétereit.

Véleményünk szerint, döntő tényező, hogy a készülék milyen szenzorokkal rendelkezik. Minél több adatot elemez (páratartalom, harmatpont, levegőminőség, hőmérséklet, nyomás), annál hatékonyabb működést fog eredményezni.
Előnyös megnézni, hogy rendelkezik-e passzívház minősítéssel. (Zertifizierte Passivhaus). Ezt a szigorú elismerést, csak a legjobb termékek kaphatják meg.

A hővisszanyerős szellőztető rendszerek megfelelő működéséhez elengedhetetlen, a pontos beszabályozás és a folyamatos egyensúly fenntartása a befújt és az elszívott levegő mennyisége között. Egy jól működő rendszer biztosítja a komfortos beltéri levegőminőséget, az optimális páratartalmat és az energiahatékonyságot. Ha a választott berendezésből hiányzik a nyomásérzékelő, az alábbi problémák merülhetnek fel:

1. Az egyensúly felbomlása

A szellőztető rendszerben a szűrők idővel eltömődnek, üteme eltérő lehet a különböző fajta szűrők esetében. Ha nincs nyomásérzékelő, amely figyelmeztetne a szűrők eltömődésére, az alábbi egyensúlyproblémák léphetnek fel:
Túlnyomás vagy depresszió: Ha a befújt és az elszívott levegő nem azonos mennyiségben mozog, a házban túlnyomás vagy depresszió alakulhat ki.
Hővisszanyerő hatásfokának csökkenése: Ha az egyik ágon nagyobb a nyomásveszteség, a hőcserélő nem az elvárt hatásfokkal működik.

2. Komfortérzet romlása

A nem megfelelő légmennyiség-eloszlás miatt, hideg huzatérzet keletkezhet egyes helyiségekben.
Előfordulhat még, hogy az egyes szobákban kevés lesz a friss levegő, míg másik helyeken túl sok.

3. Energiahatékonyság csökkenése

A rendszer az egyensúly felbomlása miatt, nem az optimális üzemállapotban működik, ami megnövekedett energiafogyasztáshoz és magasabb üzemeltetési költségekhez vezethet.

4. Egészségügyi problémák és penészképződés

Ha a rendszer depressziót hoz létre a belső térben, akkor a külső térből ellenőrizetlen levegő áramolhat be, amely szennyeződéseket, polleneket tartalmazhat.
Ha a túlnyomásos állapot fennáll, a pára olyan helyeken csapódhat le, ahol penészesedés alakulhat ki.

5. Minősített passzívházak követelményeinek elvesztése.

A passzívház minősítés egyik alapfeltétele a megfelelően kiegyensúlyozott légtechnikai rendszer, amely biztosítja az optimális energiafelhasználást és komfortot. Ha a nyomásérzékelők hiánya miatt a rendszer nem biztosítja az előírt légcserét és egyensúlyt, akkor a minősítési követelmények nem teljesülhetnek.

Megoldás: Nyomásérzékelővel vezérelt szellőztető gép alkalmazása.

A nyomásérzékelők folyamatosan figyelik a rendszer állapotát, és időben jelezhetik a karbantartási igényeket, például a szűrők eltömődését. A legmodernebb készülékek, Vaillant, Bosch, Aereco, Helios még a ventilátor fordulatszámát is szabályozza, hogy az egyensúlyt fenntartsa.

Ennek előnyei:
– megőrizhető az egyensúly a légmennyiségek között
– optimalizálható az energiafogyasztás
– megelőzhetők a komfortérzetet és az épület állapotát rontó problémák
– biztosítható a minősített passzívházak előírásainak betartása

Minden jól működő szellőztető rendszer esetében ajánlott a nyomásérzékelővel vezérelt, lehetőség szerint központi szellőztető egység beépítése és a csillagpontos elosztású csőhálózat alkalmazása. Tapasztalataink szerint, nagyon sok múlik azon, hogy a hővisszanyerő szellőztető rendszerünket hogyan tervezték és hogyan kivitelezték.

További információ:
Kapcsolat – Szellőztetés Webshop

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

1 × 1 =